KALENDER

Månad

September 2022

  måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag
35
torsdag 1/9
fredag 2/9
lördag 3/9
söndag 4/9
  • 10:00 – 11:00 Gudstjänst
    Gudstjänst
    10:00 – 11:00

    Tema: Friheten i Kristus
    Predikan: Camilla Malm Samuelsson
    Gudstjänstledning: Annika Andréasson
    Sång/musik:  sånggrupp
    Organist: Lena Lindälv
    Övrigt: Samlingssöndag, Välkomnande av nya medlemmar

  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben
    Söndagsklubben
    10:00 – 11:00
  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben XL
    Söndagsklubben XL
    10:00 – 11:00
  • 11:00 – 14:00 Festligt fika och gemenskapsaktiviteter för alla åldrar
36
måndag 5/9
tisdag 6/9
  • 11:00 – 12:30 Tisdagscafé
    Tisdagscafé
    11:00 – 12:30
  • 18:30 – 20:30 Nattvardstjänarträff
    Nattvardstjänarträff
    18:30 – 20:30

    Träff för församlingens nattvardstjänare

onsdag 7/9
  • 11:00 – 12:00 Träffpunkt i Tingshuset
    Träffpunkt i Tingshuset
    11:00 – 12:00

    Café med sång och musik med Margareta Herngren och ”Stormvinden”

  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
  • 16:00 – 18:00 Återträff för konfirmander
torsdag 8/9
fredag 9/9
lördag 10/9
söndag 11/9
  • 10:00 – 11:00 Gudstjänst
    Gudstjänst
    10:00 – 11:00

    Tema: Medmänniskan
    Predikan: Per Duregård
    Gudstjänstledning: Dagmar Brodén
    Sång/musik: Nils Funnemark, Christer Erésus, Edvard Edefrid
    Organist:  Gunilla Bergstrand
    Övrigt

  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben
    Söndagsklubben
    10:00 – 11:00
  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben XL
    Söndagsklubben XL
    10:00 – 11:00
  • 14:30 – 16:30 Träffpunkt
    Träffpunkt
    14:30 – 16:30
  • 18:00 – 19:00 Konsert Mind the gap
    Konsert Mind the gap
    18:00 – 19:00

    Kören Espiro framför ett körprogram med tema Mind the gap

37
måndag 12/9
tisdag 13/9
onsdag 14/9
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 15/9
  • 11:00 – 14:00 RPG
    RPG
    11:00 – 14:00

    TEMA: HÄLSA – OM SMÄRTA
    Ulrika Thorsson, specialistsjuksköterska och mycket anlitad föreläsare med 25 års erfarenhet bl. a. inom områdena smärta och migrän.
    Mer information

  • 18:15 – 19:45 Scout
    Scout
    18:15 – 19:45
fredag 16/9
lördag 17/9
söndag 18/9
  • 10:00 – 11:00 Gudstjänst
    Gudstjänst
    10:00 – 11:00

    Tema: Enheten i Kristus
    Predikan: Bo Cedergårdh
    Gudstjänstledning: Per Flodén
    Sång/musik: Jacob Valinder
    Organist: Majvor Sigvardsson

  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben
    Söndagsklubben
    10:00 – 11:00
  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben XL
    Söndagsklubben XL
    10:00 – 11:00
  • 11:30 – 15:00 Tacolunch för barnfamiljer
    Tacolunch för barnfamiljer
    11:30 – 15:00

    Vårt mål är att ge möjlighet för barnfamiljer att lära känna varandra och umgås. Efter kyrkfikat (ca 11.30) hjälps vi åt att fixa taco och äter tillsammans. När vi ätit stannar vi och leker och umgås så länge vi vill. 

    Anmäl gärna direkt i Facebook-tråden eller till krebban@hotmail.com senast dagen innan. Skriv antal och allergier!

  • 15:00 – 17:00 Grundkurs i kristen tro
38
måndag 19/9
tisdag 20/9
onsdag 21/9
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 22/9
fredag 23/9
lördag 24/9
söndag 25/9
  • 10:00 – 11:00 Gudstjänst
    Gudstjänst
    10:00 – 11:00

    Tema: Ett är nödvändigt
    Predikan: Camilla Malm Samuelsson
    Gudstjänstledning: Per Flodén
    Sång/musik: Kathrine Renhorn, Johannes Erséus
    Församlingssång: Hans Bergstrand 
    Övrigt: Nattvard. Tacksägelse.

  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben
    Söndagsklubben
    10:00 – 11:00
  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben XL
    Söndagsklubben XL
    10:00 – 11:00
  • 14:30 – 16:30 Träffpunkt
    Träffpunkt
    14:30 – 16:30
39
måndag 26/9
tisdag 27/9
onsdag 28/9
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
  • 18:30 – 20:30 Samtalskväll
    Samtalskväll
    18:30 – 20:30

    För tillsammanslägrets gruppledare och föreläsare (anmälan)
    Återträff och samtal för lägrets gruppledare och föredragshållare. Drop-in fika från 18.30. Samling 19-20.30

torsdag 29/9
fredag 30/9

Oktober 2022

  måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag
39
lördag 1/10
söndag 2/10
  • 10:00 – 11:00 Gudstjänst
    Gudstjänst
    10:00 – 11:00

    Tema: Änglarna
    Predikan: Staffan Engblom
    Gudstjänstledning: Christer Erséus
    Sång/musik: Stina Zätterman
    Organist: Lena Lindälv
    Övrigt: Scoutinvigning. Insamling till Världens barn i entrén.

  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben
    Söndagsklubben
    10:00 – 11:00
  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben XL
    Söndagsklubben XL
    10:00 – 11:00
  • 15:00 – 17:00 Grundkurs i kristen tro
40
måndag 3/10
tisdag 4/10
  • 11:00 – 12:30 Tisdagscafé
    Tisdagscafé
    11:00 – 12:30
onsdag 5/10
  • 11:00 – 12:00 Träffpunkt i Tingshuset
    Träffpunkt i Tingshuset
    11:00 – 12:00

    Café med sång och musik med Margareta Herngren och ”Stormvinden”

  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 6/10
fredag 7/10
lördag 8/10
söndag 9/10
  • 10:00 – 11:00 Gudstjänst
    Gudstjänst
    10:00 – 11:00

    Tema: Lovsång
    Predikan: Bo Cedergårdh
    Gudstjänstledning: Annika Andreasson
    Sång/musik: Karin Fritzon m fl
    Organist: Majvor Sigvardsson
    Övrigt: Insamling till equmenia

  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben
    Söndagsklubben
    10:00 – 11:00
  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben XL
    Söndagsklubben XL
    10:00 – 11:00
  • 14:30 – 16:30 Träffpunkt
    Träffpunkt
    14:30 – 16:30
41
måndag 10/10
tisdag 11/10
onsdag 12/10
torsdag 13/10
fredag 14/10
  • 19:00 – 22:00 Öppen scen
    Öppen scen
    19:00 – 22:00

    Äntligen dags! Alla kan va med! Vem du än är! Vad du än vill framföra! Ta chansen! Scenen är din, gammal som ung, ingen kan allt men alla kan något!
    Fika och underhållning.
    Anmälan till musikradet@equmeniakyrkanlerum.se senast 1 oktober.

  • 19:00 – 23:00 Tonår
    Tonår
    19:00 – 23:00
lördag 15/10
söndag 16/10
  • 10:00 – 11:00 Gudstjänst
    Gudstjänst
    10:00 – 11:00

    Tema: Att lyssna i tro
    Predikan: Camilla Malm Samuelsson
    Gudstjänstledning: Eskil Kindstedt
    Sång/musik: Lerum Gospel
    Församlingssång: Lerum Gospel
    Övrigt

  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben
    Söndagsklubben
    10:00 – 11:00
  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben XL
    Söndagsklubben XL
    10:00 – 11:00
  • 11:30 – 15:00 Tacolunch för barnfamiljer
    Tacolunch för barnfamiljer
    11:30 – 15:00
  • 15:00 – 17:00 Grundkurs i kristen tro
42
måndag 17/10
tisdag 18/10
  • 11:00 – 12:30 Tisdagscafé
    Tisdagscafé
    11:00 – 12:30
onsdag 19/10
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
  • 19:00 – 20:30 Pepp o prepp för föräldrar
    Pepp o prepp för föräldrar
    19:00 – 20:30
torsdag 20/10
  • 11:00 – 14:00 RPG
    RPG
    11:00 – 14:00

    TEMA: VÅRT SÅNG- OCH MUSIKARV
    Niklas Ekberg: ”Kristus mitt liv” – ett porträtt i ord och ton av min morfar Einar Ekberg.
    Mer information

  • 18:15 – 19:45 Scout
    Scout
    18:15 – 19:45
fredag 21/10
lördag 22/10
söndag 23/10
  • 10:00 – 11:00 Gudstjänst
    Gudstjänst
    10:00 – 11:00

    Tema: Trons kraft
    Predikan: Camilla Malm Samuelsson
    Gudstjänstledning: Therése Wissö
    Sång/musik: Åsa Strauss m fl
    Organist: Lena Lindälv
    Övrigt: Bibelutdelning till konfirmander

  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben
    Söndagsklubben
    10:00 – 11:00
  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben XL
    Söndagsklubben XL
    10:00 – 11:00
  • 14:30 – 16:30 Träffpunkt
    Träffpunkt
    14:30 – 16:30
  • 18:00 – 19:00 Vi möts i glädje!
    Vi möts i glädje!
    18:00 – 19:00

    Allsång, sång & musik med Korsdraget. Samlingen leds av Margareta o Tor Herngren. 

43
måndag 24/10
tisdag 25/10
onsdag 26/10
torsdag 27/10
fredag 28/10
lördag 29/10
söndag 30/10
  • 10:00 – 11:00 Gudstjänst
    Gudstjänst
    10:00 – 11:00

    Tema: Liv tillsammans kring ord och bord
    Ord och ledning: Annika Andreasson, Camilla Malm Samuelsson
    Sång/musik: Linda Holmdahl, Anna Wallner
    Organist: Anna Wallner
    Övrigt: Nattvard

  • 15:00 – 17:00 Grundkurs i kristen tro
44
måndag 31/10

November 2022

  måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag
44
tisdag 1/11
  • 11:00 – 12:30 Tisdagscafé
    Tisdagscafé
    11:00 – 12:30
onsdag 2/11
  • 11:00 – 12:00 Träffpunkt i Tingshuset
    Träffpunkt i Tingshuset
    11:00 – 12:00

    Café med sång och musik med Margareta Herngren och ”Stormvinden”

  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 3/11
fredag 4/11
lördag 5/11
söndag 6/11
  • 10:00 – 11:00 Gudstjänst
    Gudstjänst
    10:00 – 11:00

    Tema: Vårt evighetshopp
    Predikan: Camilla Malm Samuelsson
    Gudstjänstledning: Sofia Molyneux
    Sång/musik: Körsång
    Organist: Lina Lindälv
    Övrigt: Minnesstund och ljuständning

  • 14:30 – 16:30 Träffpunkt
    Träffpunkt
    14:30 – 16:30
45
måndag 7/11
tisdag 8/11
onsdag 9/11
torsdag 10/11
fredag 11/11
lördag 12/11
söndag 13/11
  • 10:00 – 11:00 Gudstjänst
    Gudstjänst
    10:00 – 11:00

    Tema: Vaksamhet och väntan
    Predikan: Staffan Engblom
    Gudstjänstledning: Per Törnkvist
    Sång/musik: LSSB
    Organist: LSSB

  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben
    Söndagsklubben
    10:00 – 11:00
  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben XL
    Söndagsklubben XL
    10:00 – 11:00
  • 11:30 – 15:00 Tacolunch för barnfamiljer
    Tacolunch för barnfamiljer
    11:30 – 15:00
  • 15:00 – 17:00 Grundkurs i kristen tro
46
måndag 14/11
tisdag 15/11
  • 11:00 – 12:30 Tisdagscafé
    Tisdagscafé
    11:00 – 12:30
onsdag 16/11
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 17/11
  • 11:00 – 14:00 RPG
    RPG
    11:00 – 14:00

    TEMA: HISTORIA – VIKINGAR FRÅN VÄSTKUSTEN
    Mats Stading, professor vid Chalmers med udda intresse.
    Var vikingarna modiga upptäckare eller hänsynslösa plundrare? Eller var de bara som vi?
    Mer information

  • 18:15 – 19:45 Scout
    Scout
    18:15 – 19:45
fredag 18/11
lördag 19/11
söndag 20/11
  • 10:00 – 11:00 Gudstjänst
    Gudstjänst
    10:00 – 11:00

    Tema: Kristi återkomst
    Predikan: Camilla Malm Samuelsson
    Gudstjänstledning: Malin Söremo
    Sång/musik
    Organist
    Övrigt: Nattvard. Konfirmander

  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben
    Söndagsklubben
    10:00 – 11:00
  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben XL
    Söndagsklubben XL
    10:00 – 11:00
  • 14:30 – 16:30 Träffpunkt
    Träffpunkt
    14:30 – 16:30
47
måndag 21/11
tisdag 22/11
onsdag 23/11
torsdag 24/11
fredag 25/11
lördag 26/11
söndag 27/11
  • 10:00 – 11:00 Gudstjänst
    Gudstjänst
    10:00 – 11:00

    Tema: Ett nådens år
    Predikan: Camilla Malm Samuelsson
    Gudstjänstledning: Annika Andreasson
    Sång/musik: Körsång
    Organist: Lena Lindälv
    Övrigt

  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben
    Söndagsklubben
    10:00 – 11:00
  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben XL
    Söndagsklubben XL
    10:00 – 11:00
  • 15:00 – 17:00 Grundkurs i kristen tro
48
måndag 28/11
tisdag 29/11
  • 11:00 – 12:30 Tisdagscafé
    Tisdagscafé
    11:00 – 12:30
onsdag 30/11
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga

December 2022

  måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag
48
torsdag 1/12
fredag 2/12
lördag 3/12
söndag 4/12
  • 10:00 – 11:00 Gudstjänst
    Gudstjänst
    10:00 – 11:00

    Tema: Guds rike är nära
    Predikan: Oscar Molneryd
    Gudstjänstledning: Thomas Söremo
    Sång/musik: Lerum Gospel
    Församlingssång: Lerum Gospel
    Övrigt

  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben
    Söndagsklubben
    10:00 – 11:00
  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben XL
    Söndagsklubben XL
    10:00 – 11:00
  • 14:30 – 16:30 Träffpunkt
    Träffpunkt
    14:30 – 16:30
49
måndag 5/12
tisdag 6/12
onsdag 7/12
  • 11:00 – 12:00 Träffpunkt i Tingshuset
    Träffpunkt i Tingshuset
    11:00 – 12:00

    Café med sång och musik med Margareta Herngren och ”Stormvinden”

  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 8/12
fredag 9/12
lördag 10/12
söndag 11/12
  • 10:00 – 11:00 Gudstjänst
    Gudstjänst
    10:00 – 11:00

    Tema: Bana väg för Herren
    Predikan: Camilla Malm Samuelsson
    Gudstjänstledning: Thea Fernqvist
    Sång/musik
    Organist: Majvor Sigvardsson
    Övrigt: Söndagsklubbens avslutning. Konfirmander.

  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben XL
    Söndagsklubben XL
    10:00 – 11:00
  • 15:00 – 17:00 Grundkurs i kristen tro
50
måndag 12/12
tisdag 13/12
  • 11:00 – 12:30 Tisdagscafé
    Tisdagscafé
    11:00 – 12:30
onsdag 14/12
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 15/12
  • 11:00 – 14:00 RPG
    RPG
    11:00 – 14:00

    TEMA: SAMHÄLLE – VAD GÖR SOCIALA MEDIER MED OSS
    Emanuel Karlsten, journalistprisvinnare och skribent i GP, Sändaren m.fl.
    Mer information

fredag 16/12
lördag 17/12
söndag 18/12
  • 10:00 – 11:00 Gudstjänst
    Gudstjänst
    10:00 – 11:00

    Tema: Herrens moder
    Predikan: Per Kjellberg
    Gudstjänstledning: Camilla Malm Samuelsson
    Sång/musik: Lina & Markus Ekerbäck
    Organist: Lena Lindälv
    Övrigt: Nattvard

  • 14:30 – 16:30 Träffpunkt
    Träffpunkt
    14:30 – 16:30
51
måndag 19/12
tisdag 20/12
onsdag 21/12
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 22/12
fredag 23/12
lördag 24/12
  • 11:00 – 12:00 Samling vid krubban
  • 23:00 – 00:00 Julnattsgudstjänst
söndag 25/12
  • 10:00 – 11:00 Gudstjänst
    Gudstjänst
    10:00 – 11:00

    Tema
    Predikan
    Gudstjänstledning:
    Sång/musik
    Organist
    Övrigt

52
måndag 26/12
tisdag 27/12
onsdag 28/12
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 29/12
fredag 30/12
lördag 31/12

Januari 2023

  måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag
52
söndag 1/1
  • 10:00 – 11:00 Gudstjänst
    Gudstjänst
    10:00 – 11:00

    Tema
    Predikan
    Gudstjänstledning:
    Sång/musik
    Organist
    Övrigt

01
måndag 2/1
tisdag 3/1
onsdag 4/1
  • 11:00 – 12:00 Träffpunkt i Tingshuset
    Träffpunkt i Tingshuset
    11:00 – 12:00

    Café med sång och musik med Margareta Herngren och ”Stormvinden”

  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 5/1
fredag 6/1
lördag 7/1
söndag 8/1
02
måndag 9/1
tisdag 10/1
  • 11:00 – 12:30 Tisdagscafé
onsdag 11/1
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 12/1
fredag 13/1
lördag 14/1
söndag 15/1
  • 15:00 – 17:00 Träffpunkt
03
måndag 16/1
tisdag 17/1
onsdag 18/1
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 19/1
fredag 20/1
lördag 21/1
söndag 22/1
04
måndag 23/1
tisdag 24/1
  • 11:00 – 12:30 Tisdagscafé
onsdag 25/1
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 26/1
fredag 27/1
lördag 28/1
söndag 29/1
  • 10:00 – 11:00 Gudstjänst
    Gudstjänst
    10:00 – 11:00

    Predikan: Gunilla Ikponmwosa

  • 15:00 – 17:00 Träffpunkt
05
måndag 30/1
tisdag 31/1

Februari 2023

  måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag
05
onsdag 1/2
  • 11:00 – 12:00 Träffpunkt i Tingshuset
    Träffpunkt i Tingshuset
    11:00 – 12:00

    Café med sång och musik med Margareta Herngren och ”Stormvinden”

  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 2/2
fredag 3/2
lördag 4/2
söndag 5/2
06
måndag 6/2
tisdag 7/2
  • 11:00 – 12:30 Tisdagscafé
onsdag 8/2
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 9/2
fredag 10/2
lördag 11/2
söndag 12/2
  • 15:00 – 17:00 Träffpunkt
07
måndag 13/2
tisdag 14/2
onsdag 15/2
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 16/2
fredag 17/2
lördag 18/2
söndag 19/2
08
måndag 20/2
tisdag 21/2
  • 11:00 – 12:30 Tisdagscafé
onsdag 22/2
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 23/2
fredag 24/2
lördag 25/2
söndag 26/2
  • 15:00 – 17:00 Träffpunkt
09
måndag 27/2
tisdag 28/2

Mars 2023

  måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag
09
onsdag 1/3
  • 11:00 – 12:00 Träffpunkt i Tingshuset
    Träffpunkt i Tingshuset
    11:00 – 12:00

    Café med sång och musik med Margareta Herngren och ”Stormvinden”

  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 2/3
fredag 3/3
lördag 4/3
söndag 5/3
10
måndag 6/3
tisdag 7/3
  • 11:00 – 12:30 Tisdagscafé
onsdag 8/3
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 9/3
fredag 10/3
lördag 11/3
söndag 12/3
  • 15:00 – 17:00 Träffpunkt
11
måndag 13/3
tisdag 14/3
onsdag 15/3
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 16/3
fredag 17/3
lördag 18/3
söndag 19/3
12
måndag 20/3
tisdag 21/3
  • 11:00 – 12:30 Tisdagscafé
onsdag 22/3
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 23/3
fredag 24/3
lördag 25/3
söndag 26/3
  • 15:00 – 17:00 Träffpunkt
13
måndag 27/3
tisdag 28/3
onsdag 29/3
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 30/3
fredag 31/3

April 2023

  måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag
13
lördag 1/4
söndag 2/4
14
måndag 3/4
tisdag 4/4
  • 11:00 – 12:30 Tisdagscafé
onsdag 5/4
  • 11:00 – 12:00 Träffpunkt i Tingshuset
    Träffpunkt i Tingshuset
    11:00 – 12:00

    Café med sång och musik med Margareta Herngren och ”Stormvinden”

  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 6/4
fredag 7/4
lördag 8/4
söndag 9/4
  • 15:00 – 17:00 Träffpunkt
15
måndag 10/4
tisdag 11/4
onsdag 12/4
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 13/4
fredag 14/4
lördag 15/4
söndag 16/4
16
måndag 17/4
tisdag 18/4
  • 11:00 – 12:30 Tisdagscafé
onsdag 19/4
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 20/4
fredag 21/4
lördag 22/4
söndag 23/4
17
måndag 24/4
tisdag 25/4
onsdag 26/4
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 27/4
fredag 28/4
lördag 29/4
söndag 30/4

Maj 2023

  måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag
18
18
måndag 1/5
tisdag 2/5
  • 11:00 – 12:30 Tisdagscafé
onsdag 3/5
  • 11:00 – 12:00 Träffpunkt i Tingshuset
    Träffpunkt i Tingshuset
    11:00 – 12:00

    Café med sång och musik med Margareta Herngren och ”Stormvinden”

  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 4/5
fredag 5/5
lördag 6/5
söndag 7/5
  • 15:00 – 17:00 Träffpunkt
19
måndag 8/5
tisdag 9/5
onsdag 10/5
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 11/5
fredag 12/5
lördag 13/5
söndag 14/5
20
måndag 15/5
tisdag 16/5
  • 11:00 – 12:30 Tisdagscafé
onsdag 17/5
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 18/5
fredag 19/5
lördag 20/5
söndag 21/5
  • 15:00 – 17:00 Träffpunkt
21
måndag 22/5
tisdag 23/5
onsdag 24/5
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 25/5
fredag 26/5
lördag 27/5
söndag 28/5
22
måndag 29/5
tisdag 30/5
  • 11:00 – 12:30 Tisdagscafé
onsdag 31/5
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga

Juni 2023

  måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag
22
torsdag 1/6
fredag 2/6
lördag 3/6
söndag 4/6
  • 15:00 – 17:00 Träffpunkt
23
måndag 5/6
tisdag 6/6
onsdag 7/6
  • 11:00 – 12:00 Träffpunkt i Tingshuset
    Träffpunkt i Tingshuset
    11:00 – 12:00

    Café med sång och musik med Margareta Herngren och ”Stormvinden”

  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 8/6
fredag 9/6
lördag 10/6
söndag 11/6
24
måndag 12/6
tisdag 13/6
onsdag 14/6
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 15/6
fredag 16/6
lördag 17/6
söndag 18/6
  • 15:00 – 17:00 Träffpunkt
25
måndag 19/6
tisdag 20/6
onsdag 21/6
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 22/6
fredag 23/6
lördag 24/6
söndag 25/6
26
måndag 26/6
tisdag 27/6
onsdag 28/6
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 29/6
fredag 30/6

Juli 2023

  måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag
26
lördag 1/7
söndag 2/7
27
måndag 3/7
tisdag 4/7
onsdag 5/7
  • 11:00 – 12:00 Träffpunkt i Tingshuset
    Träffpunkt i Tingshuset
    11:00 – 12:00

    Café med sång och musik med Margareta Herngren och ”Stormvinden”

  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 6/7
fredag 7/7
lördag 8/7
söndag 9/7
28
måndag 10/7
tisdag 11/7
onsdag 12/7
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 13/7
fredag 14/7
lördag 15/7
söndag 16/7
29
måndag 17/7
tisdag 18/7
onsdag 19/7
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 20/7
fredag 21/7
lördag 22/7
söndag 23/7
30
måndag 24/7
tisdag 25/7
onsdag 26/7
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 27/7
fredag 28/7
lördag 29/7
söndag 30/7
31
måndag 31/7

Augusti 2023

  måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag
31
tisdag 1/8
onsdag 2/8
  • 11:00 – 12:00 Träffpunkt i Tingshuset
    Träffpunkt i Tingshuset
    11:00 – 12:00

    Café med sång och musik med Margareta Herngren och ”Stormvinden”

  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 3/8
fredag 4/8
lördag 5/8
söndag 6/8
32
måndag 7/8
tisdag 8/8
onsdag 9/8
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 10/8
fredag 11/8
lördag 12/8
söndag 13/8
33
måndag 14/8
tisdag 15/8
onsdag 16/8
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 17/8
fredag 18/8
lördag 19/8
söndag 20/8
34
måndag 21/8
tisdag 22/8
onsdag 23/8
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 24/8
fredag 25/8
lördag 26/8
söndag 27/8
35
måndag 28/8
tisdag 29/8
onsdag 30/8
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 31/8

Vecka

  måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag
38
torsdag 1/9
fredag 2/9
lördag 3/9
söndag 4/9
36
måndag 5/9
tisdag 6/9
onsdag 7/9
torsdag 8/9
fredag 9/9
lördag 10/9
söndag 11/9
37
måndag 12/9
tisdag 13/9
onsdag 14/9
torsdag 15/9
fredag 16/9
lördag 17/9
söndag 18/9
38
måndag 19/9
tisdag 20/9
onsdag 21/9
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 22/9
fredag 23/9
lördag 24/9
söndag 25/9
  • 10:00 – 11:00 Gudstjänst
    Gudstjänst
    10:00 – 11:00

    Tema: Ett är nödvändigt
    Predikan: Camilla Malm Samuelsson
    Gudstjänstledning: Per Flodén
    Sång/musik: Kathrine Renhorn, Johannes Erséus
    Församlingssång: Hans Bergstrand 
    Övrigt: Nattvard. Tacksägelse.

  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben
    Söndagsklubben
    10:00 – 11:00
  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben XL
    Söndagsklubben XL
    10:00 – 11:00
  • 14:30 – 16:30 Träffpunkt
    Träffpunkt
    14:30 – 16:30
39
måndag 26/9
tisdag 27/9
onsdag 28/9
  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
  • 18:30 – 20:30 Samtalskväll
    Samtalskväll
    18:30 – 20:30

    För tillsammanslägrets gruppledare och föreläsare (anmälan)
    Återträff och samtal för lägrets gruppledare och föredragshållare. Drop-in fika från 18.30. Samling 19-20.30

torsdag 29/9
fredag 30/9
lördag 1/10
söndag 2/10
  • 10:00 – 11:00 Gudstjänst
    Gudstjänst
    10:00 – 11:00

    Tema: Änglarna
    Predikan: Staffan Engblom
    Gudstjänstledning: Christer Erséus
    Sång/musik: Stina Zätterman
    Organist: Lena Lindälv
    Övrigt: Scoutinvigning. Insamling till Världens barn i entrén.

  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben
    Söndagsklubben
    10:00 – 11:00
  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben XL
    Söndagsklubben XL
    10:00 – 11:00
  • 15:00 – 17:00 Grundkurs i kristen tro
40
måndag 3/10
tisdag 4/10
  • 11:00 – 12:30 Tisdagscafé
    Tisdagscafé
    11:00 – 12:30
onsdag 5/10
  • 11:00 – 12:00 Träffpunkt i Tingshuset
    Träffpunkt i Tingshuset
    11:00 – 12:00

    Café med sång och musik med Margareta Herngren och ”Stormvinden”

  • 15:00 – 18:00 Pluggstuga
torsdag 6/10
fredag 7/10
lördag 8/10
söndag 9/10
  • 10:00 – 11:00 Gudstjänst
    Gudstjänst
    10:00 – 11:00

    Tema: Lovsång
    Predikan: Bo Cedergårdh
    Gudstjänstledning: Annika Andreasson
    Sång/musik: Karin Fritzon m fl
    Organist: Majvor Sigvardsson
    Övrigt: Insamling till equmenia

  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben
    Söndagsklubben
    10:00 – 11:00
  • 10:00 – 11:00 Söndagsklubben XL
    Söndagsklubben XL
    10:00 – 11:00
  • 14:30 – 16:30 Träffpunkt
    Träffpunkt
    14:30 – 16:30
41
måndag 10/10
tisdag 11/10
onsdag 12/10
torsdag 13/10
fredag 14/10
lördag 15/10
söndag 16/10
42
måndag 17/10
tisdag 18/10
onsdag 19/10
torsdag 20/10
fredag 21/10
lördag 22/10
söndag 23/10
43
måndag 24/10
tisdag 25/10
onsdag 26/10
torsdag 27/10
fredag 28/10
lördag 29/10
söndag 30/10
44
måndag 31/10

Lista

September 2022

onsdag 28/9

15:00 – 18:00
Pluggstuga
18:30 – 20:30
Samtalskväll

För tillsammanslägrets gruppledare och föreläsare (anmälan)
Återträff och samtal för lägrets gruppledare och föredragshållare. Drop-in fika från 18.30. Samling 19-20.30

torsdag 29/9

18:15 – 19:45
Scout

fredag 30/9

19:00 – 23:00
Tonår

Oktober 2022

söndag 2/10

10:00 – 11:00
Gudstjänst

Tema: Änglarna
Predikan: Staffan Engblom
Gudstjänstledning: Christer Erséus
Sång/musik: Stina Zätterman
Organist: Lena Lindälv
Övrigt: Scoutinvigning. Insamling till Världens barn i entrén.

10:00 – 11:00
Söndagsklubben
10:00 – 11:00
Söndagsklubben XL
15:00 – 17:00
Grundkurs i kristen tro

tisdag 4/10

11:00 – 12:30
Tisdagscafé

onsdag 5/10

11:00 – 12:00
Träffpunkt i Tingshuset

Café med sång och musik med Margareta Herngren och ”Stormvinden”

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 6/10

18:15 – 19:45
Scout

fredag 7/10

19:00 – 23:00
Tonår

söndag 9/10

10:00 – 11:00
Gudstjänst

Tema: Lovsång
Predikan: Bo Cedergårdh
Gudstjänstledning: Annika Andreasson
Sång/musik: Karin Fritzon m fl
Organist: Majvor Sigvardsson
Övrigt: Insamling till equmenia

10:00 – 11:00
Söndagsklubben
10:00 – 11:00
Söndagsklubben XL
14:30 – 16:30
Träffpunkt

måndag 10/10

10:30 – 13:00
Stickcafé

onsdag 12/10

15:00 – 18:00
Pluggstuga
19:00 – 21:00
Bokcirkel

När själen går i exil
Mer information och anmälan

19:00 – 21:30
Alpha

torsdag 13/10

18:15 – 19:45
Scout

fredag 14/10

19:00 – 22:00
Öppen scen

Äntligen dags! Alla kan va med! Vem du än är! Vad du än vill framföra! Ta chansen! Scenen är din, gammal som ung, ingen kan allt men alla kan något!
Fika och underhållning.
Anmälan till musikradet@equmeniakyrkanlerum.se senast 1 oktober.

19:00 – 23:00
Tonår

söndag 16/10

10:00 – 11:00
Gudstjänst

Tema: Att lyssna i tro
Predikan: Camilla Malm Samuelsson
Gudstjänstledning: Eskil Kindstedt
Sång/musik: Lerum Gospel
Församlingssång: Lerum Gospel
Övrigt

10:00 – 11:00
Söndagsklubben
10:00 – 11:00
Söndagsklubben XL
11:30 – 15:00
Tacolunch för barnfamiljer
15:00 – 17:00
Grundkurs i kristen tro

tisdag 18/10

11:00 – 12:30
Tisdagscafé

onsdag 19/10

15:00 – 18:00
Pluggstuga
19:00 – 20:30
Pepp o prepp för föräldrar

torsdag 20/10

11:00 – 14:00
RPG

TEMA: VÅRT SÅNG- OCH MUSIKARV
Niklas Ekberg: ”Kristus mitt liv” – ett porträtt i ord och ton av min morfar Einar Ekberg.
Mer information

18:15 – 19:45
Scout

fredag 21/10

19:00 – 23:00
Tonår

lördag 22/10

09:00 – 17:00
Stilla dag - retreatdag

söndag 23/10

10:00 – 11:00
Gudstjänst

Tema: Trons kraft
Predikan: Camilla Malm Samuelsson
Gudstjänstledning: Therése Wissö
Sång/musik: Åsa Strauss m fl
Organist: Lena Lindälv
Övrigt: Bibelutdelning till konfirmander

10:00 – 11:00
Söndagsklubben
10:00 – 11:00
Söndagsklubben XL
14:30 – 16:30
Träffpunkt
18:00 – 19:00
Vi möts i glädje!

Allsång, sång & musik med Korsdraget. Samlingen leds av Margareta o Tor Herngren. 

måndag 24/10

10:30 – 13:00
Stickcafé

onsdag 26/10

15:00 – 18:00
Pluggstuga
19:00 – 21:30
Alpha

torsdag 27/10

18:15 – 19:45
Scout

fredag 28/10

19:00 – 23:00
Tonår

söndag 30/10

10:00 – 11:00
Gudstjänst

Tema: Liv tillsammans kring ord och bord
Ord och ledning: Annika Andreasson, Camilla Malm Samuelsson
Sång/musik: Linda Holmdahl, Anna Wallner
Organist: Anna Wallner
Övrigt: Nattvard

15:00 – 17:00
Grundkurs i kristen tro

måndag 31/10

15:00 – 18:00
Bibliodrama

November 2022

tisdag 1/11

11:00 – 12:30
Tisdagscafé

onsdag 2/11

11:00 – 12:00
Träffpunkt i Tingshuset

Café med sång och musik med Margareta Herngren och ”Stormvinden”

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 3/11

18:15 – 19:45
Scout

fredag 4/11

19:00 – 23:00
Tonår

söndag 6/11

10:00 – 11:00
Gudstjänst

Tema: Vårt evighetshopp
Predikan: Camilla Malm Samuelsson
Gudstjänstledning: Sofia Molyneux
Sång/musik: Körsång
Organist: Lina Lindälv
Övrigt: Minnesstund och ljuständning

14:30 – 16:30
Träffpunkt

måndag 7/11

10:30 – 13:00
Stickcafé

onsdag 9/11

15:00 – 18:00
Pluggstuga
19:00 – 21:30
Alpha

torsdag 10/11

18:15 – 19:45
Scout

fredag 11/11

19:00 – 23:00
Tonår

söndag 13/11

10:00 – 11:00
Gudstjänst

Tema: Vaksamhet och väntan
Predikan: Staffan Engblom
Gudstjänstledning: Per Törnkvist
Sång/musik: LSSB
Organist: LSSB

10:00 – 11:00
Söndagsklubben
10:00 – 11:00
Söndagsklubben XL
11:30 – 15:00
Tacolunch för barnfamiljer
15:00 – 17:00
Grundkurs i kristen tro

tisdag 15/11

11:00 – 12:30
Tisdagscafé

onsdag 16/11

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 17/11

11:00 – 14:00
RPG

TEMA: HISTORIA – VIKINGAR FRÅN VÄSTKUSTEN
Mats Stading, professor vid Chalmers med udda intresse.
Var vikingarna modiga upptäckare eller hänsynslösa plundrare? Eller var de bara som vi?
Mer information

18:15 – 19:45
Scout

fredag 18/11

19:00 – 23:00
Tonår

söndag 20/11

10:00 – 11:00
Gudstjänst

Tema: Kristi återkomst
Predikan: Camilla Malm Samuelsson
Gudstjänstledning: Malin Söremo
Sång/musik
Organist
Övrigt: Nattvard. Konfirmander

10:00 – 11:00
Söndagsklubben
10:00 – 11:00
Söndagsklubben XL
14:30 – 16:30
Träffpunkt

måndag 21/11

10:30 – 13:00
Stickcafé

onsdag 23/11

15:00 – 18:00
Pluggstuga
19:00 – 21:30
Alpha

torsdag 24/11

18:15 – 19:45
Scout

fredag 25/11

19:00 – 23:00
Tonår

söndag 27/11

10:00 – 11:00
Gudstjänst

Tema: Ett nådens år
Predikan: Camilla Malm Samuelsson
Gudstjänstledning: Annika Andreasson
Sång/musik: Körsång
Organist: Lena Lindälv
Övrigt

10:00 – 11:00
Söndagsklubben
10:00 – 11:00
Söndagsklubben XL
15:00 – 17:00
Grundkurs i kristen tro

måndag 28/11

14:00 – 18:30
Bibliodrama
15:00 – 18:00
Bibliodrama

tisdag 29/11

11:00 – 12:30
Tisdagscafé

onsdag 30/11

15:00 – 18:00
Pluggstuga

December 2022

torsdag 1/12

18:15 – 19:45
Scout

fredag 2/12

19:00 – 23:00
Tonår

söndag 4/12

10:00 – 11:00
Gudstjänst

Tema: Guds rike är nära
Predikan: Oscar Molneryd
Gudstjänstledning: Thomas Söremo
Sång/musik: Lerum Gospel
Församlingssång: Lerum Gospel
Övrigt

10:00 – 11:00
Söndagsklubben
10:00 – 11:00
Söndagsklubben XL
14:30 – 16:30
Träffpunkt

måndag 5/12

10:30 – 13:00
Stickcafé

onsdag 7/12

11:00 – 12:00
Träffpunkt i Tingshuset

Café med sång och musik med Margareta Herngren och ”Stormvinden”

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 8/12

18:15 – 19:45
Scout

fredag 9/12

19:00 – 23:00
Tonår

söndag 11/12

10:00 – 11:00
Gudstjänst

Tema: Bana väg för Herren
Predikan: Camilla Malm Samuelsson
Gudstjänstledning: Thea Fernqvist
Sång/musik
Organist: Majvor Sigvardsson
Övrigt: Söndagsklubbens avslutning. Konfirmander.

10:00 – 11:00
Söndagsklubben XL
15:00 – 17:00
Grundkurs i kristen tro

tisdag 13/12

11:00 – 12:30
Tisdagscafé

onsdag 14/12

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 15/12

11:00 – 14:00
RPG

TEMA: SAMHÄLLE – VAD GÖR SOCIALA MEDIER MED OSS
Emanuel Karlsten, journalistprisvinnare och skribent i GP, Sändaren m.fl.
Mer information

fredag 16/12

19:00 – 23:00
Tonår

söndag 18/12

10:00 – 11:00
Gudstjänst

Tema: Herrens moder
Predikan: Per Kjellberg
Gudstjänstledning: Camilla Malm Samuelsson
Sång/musik: Lina & Markus Ekerbäck
Organist: Lena Lindälv
Övrigt: Nattvard

14:30 – 16:30
Träffpunkt

onsdag 21/12

15:00 – 18:00
Pluggstuga

fredag 23/12

19:00 – 23:00
Tonår

lördag 24/12

11:00 – 12:00
Samling vid krubban
23:00 – 00:00
Julnattsgudstjänst

söndag 25/12

10:00 – 11:00
Gudstjänst

Tema
Predikan
Gudstjänstledning:
Sång/musik
Organist
Övrigt

onsdag 28/12

15:00 – 18:00
Pluggstuga

fredag 30/12

19:00 – 23:00
Tonår

Januari 2023

söndag 1/1

10:00 – 11:00
Gudstjänst

Tema
Predikan
Gudstjänstledning:
Sång/musik
Organist
Övrigt

onsdag 4/1

11:00 – 12:00
Träffpunkt i Tingshuset

Café med sång och musik med Margareta Herngren och ”Stormvinden”

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 5/1

18:15 – 19:45
Scout

fredag 6/1

19:00 – 23:00
Tonår

tisdag 10/1

11:00 – 12:30
Tisdagscafé

onsdag 11/1

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 12/1

18:15 – 19:45
Scout

fredag 13/1

19:00 – 23:00
Tonår

söndag 15/1

15:00 – 17:00
Träffpunkt

onsdag 18/1

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 19/1

18:15 – 19:45
Scout

fredag 20/1

19:00 – 23:00
Tonår

tisdag 24/1

11:00 – 12:30
Tisdagscafé

onsdag 25/1

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 26/1

18:15 – 19:45
Scout

fredag 27/1

19:00 – 23:00
Tonår

söndag 29/1

10:00 – 11:00
Gudstjänst

Predikan: Gunilla Ikponmwosa

15:00 – 17:00
Träffpunkt

Februari 2023

onsdag 1/2

11:00 – 12:00
Träffpunkt i Tingshuset

Café med sång och musik med Margareta Herngren och ”Stormvinden”

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 2/2

18:15 – 19:45
Scout

fredag 3/2

19:00 – 23:00
Tonår

tisdag 7/2

11:00 – 12:30
Tisdagscafé

onsdag 8/2

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 9/2

18:15 – 19:45
Scout

fredag 10/2

19:00 – 23:00
Tonår

söndag 12/2

15:00 – 17:00
Träffpunkt

onsdag 15/2

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 16/2

18:15 – 19:45
Scout

fredag 17/2

19:00 – 23:00
Tonår

tisdag 21/2

11:00 – 12:30
Tisdagscafé

onsdag 22/2

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 23/2

18:15 – 19:45
Scout

fredag 24/2

19:00 – 23:00
Tonår

söndag 26/2

15:00 – 17:00
Träffpunkt

Mars 2023

onsdag 1/3

11:00 – 12:00
Träffpunkt i Tingshuset

Café med sång och musik med Margareta Herngren och ”Stormvinden”

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 2/3

18:15 – 19:45
Scout

fredag 3/3

19:00 – 23:00
Tonår

tisdag 7/3

11:00 – 12:30
Tisdagscafé

onsdag 8/3

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 9/3

18:15 – 19:45
Scout

fredag 10/3

19:00 – 23:00
Tonår

söndag 12/3

15:00 – 17:00
Träffpunkt

onsdag 15/3

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 16/3

18:15 – 19:45
Scout

fredag 17/3

19:00 – 23:00
Tonår

tisdag 21/3

11:00 – 12:30
Tisdagscafé

onsdag 22/3

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 23/3

18:15 – 19:45
Scout

fredag 24/3

19:00 – 23:00
Tonår

söndag 26/3

15:00 – 17:00
Träffpunkt

onsdag 29/3

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 30/3

18:15 – 19:45
Scout

fredag 31/3

19:00 – 23:00
Tonår

April 2023

tisdag 4/4

11:00 – 12:30
Tisdagscafé

onsdag 5/4

11:00 – 12:00
Träffpunkt i Tingshuset

Café med sång och musik med Margareta Herngren och ”Stormvinden”

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 6/4

18:15 – 19:45
Scout

fredag 7/4

19:00 – 23:00
Tonår

söndag 9/4

15:00 – 17:00
Träffpunkt

onsdag 12/4

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 13/4

18:15 – 19:45
Scout

fredag 14/4

19:00 – 23:00
Tonår

tisdag 18/4

11:00 – 12:30
Tisdagscafé

onsdag 19/4

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 20/4

18:15 – 19:45
Scout

fredag 21/4

19:00 – 23:00
Tonår

onsdag 26/4

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 27/4

18:15 – 19:45
Scout

fredag 28/4

19:00 – 23:00
Tonår

Maj 2023

tisdag 2/5

11:00 – 12:30
Tisdagscafé

onsdag 3/5

11:00 – 12:00
Träffpunkt i Tingshuset

Café med sång och musik med Margareta Herngren och ”Stormvinden”

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 4/5

18:15 – 19:45
Scout

fredag 5/5

19:00 – 23:00
Tonår

söndag 7/5

15:00 – 17:00
Träffpunkt

onsdag 10/5

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 11/5

18:15 – 19:45
Scout

fredag 12/5

19:00 – 23:00
Tonår

tisdag 16/5

11:00 – 12:30
Tisdagscafé

onsdag 17/5

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 18/5

18:15 – 19:45
Scout

fredag 19/5

19:00 – 23:00
Tonår

söndag 21/5

15:00 – 17:00
Träffpunkt

onsdag 24/5

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 25/5

18:15 – 19:45
Scout

fredag 26/5

19:00 – 23:00
Tonår

tisdag 30/5

11:00 – 12:30
Tisdagscafé

onsdag 31/5

15:00 – 18:00
Pluggstuga

Juni 2023

torsdag 1/6

18:15 – 19:45
Scout

fredag 2/6

19:00 – 23:00
Tonår

söndag 4/6

15:00 – 17:00
Träffpunkt

onsdag 7/6

11:00 – 12:00
Träffpunkt i Tingshuset

Café med sång och musik med Margareta Herngren och ”Stormvinden”

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 8/6

18:15 – 19:45
Scout

fredag 9/6

19:00 – 23:00
Tonår

onsdag 14/6

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 15/6

18:15 – 19:45
Scout

fredag 16/6

19:00 – 23:00
Tonår

söndag 18/6

15:00 – 17:00
Träffpunkt

onsdag 21/6

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 22/6

18:15 – 19:45
Scout

fredag 23/6

19:00 – 23:00
Tonår

onsdag 28/6

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 29/6

18:15 – 19:45
Scout

fredag 30/6

19:00 – 23:00
Tonår

Juli 2023

onsdag 5/7

11:00 – 12:00
Träffpunkt i Tingshuset

Café med sång och musik med Margareta Herngren och ”Stormvinden”

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 6/7

18:15 – 19:45
Scout

fredag 7/7

19:00 – 23:00
Tonår

onsdag 12/7

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 13/7

18:15 – 19:45
Scout

fredag 14/7

19:00 – 23:00
Tonår

onsdag 19/7

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 20/7

18:15 – 19:45
Scout

fredag 21/7

19:00 – 23:00
Tonår

onsdag 26/7

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 27/7

18:15 – 19:45
Scout

fredag 28/7

19:00 – 23:00
Tonår

Augusti 2023

onsdag 2/8

11:00 – 12:00
Träffpunkt i Tingshuset

Café med sång och musik med Margareta Herngren och ”Stormvinden”

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 3/8

18:15 – 19:45
Scout

fredag 4/8

19:00 – 23:00
Tonår

onsdag 9/8

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 10/8

18:15 – 19:45
Scout

fredag 11/8

19:00 – 23:00
Tonår

onsdag 16/8

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 17/8

18:15 – 19:45
Scout

fredag 18/8

19:00 – 23:00
Tonår

onsdag 23/8

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 24/8

18:15 – 19:45
Scout

fredag 25/8

19:00 – 23:00
Tonår

onsdag 30/8

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 31/8

18:15 – 19:45
Scout

September 2023

fredag 1/9

19:00 – 23:00
Tonår

onsdag 6/9

11:00 – 12:00
Träffpunkt i Tingshuset

Café med sång och musik med Margareta Herngren och ”Stormvinden”

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 7/9

18:15 – 19:45
Scout

fredag 8/9

19:00 – 23:00
Tonår

onsdag 13/9

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 14/9

18:15 – 19:45
Scout

fredag 15/9

19:00 – 23:00
Tonår

onsdag 20/9

15:00 – 18:00
Pluggstuga

torsdag 21/9

18:15 – 19:45
Scout

fredag 22/9

19:00 – 23:00
Tonår