Bibliodrama – Kärlekens väg

Vi befinner oss i fastan, en tid i kyrkoåret då vi påminns om kärlekens väg. Denna väg kantas av passion, glädje, förväntan men också av lidande, kamp och oro. Ljus och skugga om vartannat. Vi kan registreramycket genom våra ögon, men det pågår också ett rikt liv i det fördolda. Underfastetiden inbjuds vi att stanna upp i mötet för att perspektiven ska vidgas och synen skärpas.

Vi erbjuder frukt och vatten, kaffe, te och smörgås till självkostnadspris.

Max 12 deltagare. Sista anmälningsdag: 28 februari till camilla@equmeniakyrkanlerum.se

Var: Equmeniakyrkan Lerum, Brogårdsvägen 3

Ledare: Susanne Lindström, församlingspedagog och bibliodramaledare 
Camilla Malm Samuelsson, pastor och församlingsföreståndare

Arrangörer: Svenska kyrkan i Lerum, Equmeniakyrkan Lerum och Sensus studieförbund

10 januari, 2023