Församlingsbrev juli-augusti

Den blomstertid nu kommer
med lust och fägring stor.
Nu nalkas ljuva sommar
då gräs och gröda gror…

Så sjöngs det under konfirmationens gudstjänster för några veckor sedan. En mycket fin helg där konfirmanderna avslutade sitt år och vi fick säga hejdå till varandra för denna gången men med förhoppning att vi ses igen. Så vill även jag säga ett hejdå och tacka för min tid som ungdomsledare i Lerum. I höst kommer jag ta för mig nya äventyr som jag hoppas kommer innehålla resande, vila och bön i var Gud leder mig härnäst. Det är med stor tacksamhet och glädje jag går in i denna ljuva sommartid. De senaste 2 åren har varit otroligt betydelsefulla. Att få se våra barn och unga upptäcka kyrkan, bygga gemenskap tillsammans med dem och att jag fått vara en del av det arbetet och denna församling. I sommar är det många som är iväg på läger och konferenser, var med i bön för de barn, ungdomar och ledare som åker.

Jag tillsammans med Camilla och Annika önskar er alla en härlig sommar. Guds frid och välsignelse tills vi ses igen.

Kram
Johanna Johnson

Tillsammansläger “ihop” 2025

Vi äter ihop, vi leker ihop, vi samtalar ihop, vi badar ihop, vi har andakt ihop, vi åker på utflykt ihop.

Nästa sommar, 22-27 juli 2025, har du möjlighet att åka med på kyrkans tillsammansläger “ihop”. Vi bor på EFS-gården Åsjunga i Skåne. Lägret är för alla åldrar och vi får möjlighet att mötas och samtala, leka, fira andakt och göra aktiviteter tillsammans.

Vi hoppas att du vill följa med! Har du frågor, idéer eller om du vill vara med i kommittén är du välkommen att kontakta oss.
Varma hälsningar Lägerkommittén
tillsammanslager@equmeniakyrkanlerum.se

Sommarandakter

Söndagarna 23 juni-11 augusti har vi ingen gudstjänst kl. 10, men Sommarandakt kl. 18. Välkomna till andakt och gemenskap kring fikaborden.

Blomsholm i sommar – välkomna till gemenskap 

10 juli kl. 17-20 
Bilskjuts från kyrkan 16.45. Medtag eget fika 

24 juli kl. 17-20 
Bilskjuts från kyrkan 16.45. Medtag eget fika.

Utöver dessa öppna kvällar uppmuntrar vi er att använda Blomsholm i sommar. Låt det gärna bli en mötesplats för gemenskap och utflykt. Du som är hemma någon vecka och känner att du vill vara värd någon kväll kan gärna göra reklam för det via sommarandakt och intern Facebook eller andra kanaler som du har till ditt förfogande. Det kan exempelvis vara ”Onsdag … kl. 17-20 finns jag på Blomsholm, ta med eget fika, vi umgås i all enkelhet, det finns möjlighet att spela trädgårdsspel, bada, promenera mm” Underteckna gärna med namn och kontaktuppgift, eventuellt kan det även vara ”samling vid kyrkans parkering kl. 16.45 för gemensam avfärd”. Låt fantasin flöda!

Tillsammanshelg 2024 31 augusti & 1 september

Anmälan görs på denna länk: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfchWvmJgGvv2Q6CxSYlwQElZi8tYtv4XVrnZcpyzEZbRybAQ/viewform?usp=sf_link

Hönökonferensen 6-14 juli

Tema: Vi ber
Mer info om bibelstudier, seminarier och gudstjänster hittar du på länken: https://www.honokonferensen.se/

Kyrkokonferens i Göteborg 14-18 augusti på Svenska Mässan

Välkommen att delta i kyrkokonferens med tema ”On the move”. 
Kvällsgudstjänster, seminarier och konserter är öppna för alla, liksom söndagens ordinationsgudstjänst kl. 10. Vi kommer inte ha gudstjänst i Lerum den söndagen men alla är välkomna att fira gudstjänst på svenska mässan eller via livestreaming. Ni kan läsa det utförliga programmet på följande länk: https://equmeniakyrkan.se/kyrkokonferensen/
Där kan ni också läsa om barnkonferensen som man kan anmäla sig till.

Förhandstips på några av höstens erbjudande

Bibliodrama
Måndagar kl. 15-18    
7/10, 11/11, 2/12
Anmälan till respektive gång, man kan vara med vid ett eller flera tillfällen.
Se vilket hopp – Vi läser Efesierbrevet
Onsdagar 19-21 med möjlighet till fika kl. 18.30
25/9, 23/10, 20/11, 11/12
Anmälan till studiecirkeln. Du kan vara med vid ett eller flera tillfällen.
Bokcirkel – ”Hitta hem”
Vi läser Robert Erikssons bok ”Hitta hem”. Vi introducerar boken tillsammans med Robert vid gudstjänsten den 29/9.  
Onsdagar 19-21 (medhavd fika för den som önskar)
16/10, 13/11, 4/12
Tacoluncher
15 september, 13 oktober, 17 november 
Gudstjänster för alla åldrar
15 september, 6 oktober med scoutinvigning, 17 november 

Terminsstarter equmenia för hösten

Söndagsklubb och XL – 1 september
Tonår – se instagram
Tweenies – kontakta ungdomsledare@equmeniakyrkanlerum.se
Scout – Information kommer från scoutledarna

Hantering av personuppgifter

Genom att du anmäler dig till något ovan godkänner du att Equmeniakyrkan Lerum hanterar dina uppgifter.
Läs mer här om hur vi hanterar personuppgifter.

19 juni, 2024