Filmkväll ”Frikyrkans historia”

60 minuter film med efterföljande samtal söndag 11/2 kl. 16.30 till senast kl. 19.00. Det erbjuds samtidigt en film för barnen.
Fri entré. Snacks och dricka serveras.

Filmen om Frikyrkans historia
Frikyrkans historia har spelat en viktig roll för formandet av det svenska samhället. Hon införde den demokratiska formen i Sverige och lade en grund för kvinnans lika värde, hon har bedrivit ett omfattande socialt arbete, kämpat för religionsfrihet och stått för kulturell bildning. Men hennes historia har samtidigt utelämnats ur den svenska historieskrivningen och är för många en okänd historia. I filmen Frikyrkans historia får du möta en berättelse som också kantats av utmaningar, svårigheter och skandaler. Idag står frikyrkan inför frågan om sin fortsatta roll att vara kyrka för liv och samhälle.
https://www.bilda.nu/projekt-och-initiativ/frikyrkans-historia
Välkommen och bjud gärna med vänner!

Samarrangemang med studieförbundet Bilda

26 januari, 2024