Sång och musikgudstjänst i afrikansk rytm och ton

SÅNG OCH MUSIKGUDSTJÄNST I AFRIKANSK RYTM OCH TON
Söndagen den 21/2 kl. 17

edo_bumba

För sången och musiken står Edo Bumba med musiker. Edo är född i DR Kongo, men utbildad vid Musikhögskolan i Göteborg. Edo förmedlar toner och rytm från centrala och södra Afrika. Han är en flitigt anlitad musiker, körledare, slagverkare, dansare och kompositör. 1997 fick Edo Kungliga Akademins pedagogpris, motiveringen löd: ”Med sin gedigna kompetens inom den afrikanska musiktraditionen och med en smittande entusiasm har han byggt broar av förståelse och musikupplevelser mellan svenskt och afrikanskt.”

KRIGETS OFFER I DR KONGO

barnsamariten2

Flera decennier av krig och vanstyre har plågat landet. Våldtäkt har systematiskt använts för att skrämma och kontrollera civilbefolkningen. Våldet riktar sig främst mot kvinnor och deras familjer. Denna gudstjänst vill vi lyfta upp de utsatta kvinnorna och deras barn i DR Kongo. Det blir kollekt till förmån för den kristna hjälporganisationen BarnSamariten som stöder ett rehabiliteringsprojekt för unga kvinnor som fallit offer för sexuellt våld. Här får de psykologiskt stöd, utbildning och hjälp att starta egen verksamhet inom hotell, restaurang, sömnad och bageriverksamhet. De får hjälp att hjälpa sig själva. Kvinnorna blir självständiga och får en ökad trygghet. Det handlar om kvinnor och barn som behöver hjälp. BarnSamaritens informatör, Stefan Ström, följer med och ger en aktuell information om kvinnornas situation i DR Kongo.

På följande hemsida kan ni läsa mer om Edo Bumba och lyssna på honom: edobumba.com
Här kan ni läsa om BarnSamariten: www.barnsamariten.se

ALLA GODA INSATSER BEHÖVS I DR KONGO!

barnsamariten1

11 februari, 2016