Temaår: Till jordens yttersta gräns

Välkommen med på höstens 4 Samtalskvällar: ”Vi läser Apostlagärningarna”

Tillsammans med andra församlingar i Equmeniakyrkan vill vi i Lerum läsa Apostlagärningarna tillsammans för att få kraft, inspiration och mod att våga utmana de gränser vi möter. I Apostlagärningarna möter vi en kyrka som korsar gränser. Nationella, kulturella, andliga, sociala och inte minst personliga gränser. Bibelläsningen kan bli en viktig input för våra personliga liv som kristna och en vägvisare för vårt gemensamma uppdrag som församling; att vara en kyrka som gör skillnad för individer, samhälle och världen.

Tid: Onsdagar 18.30-21
Datum: 25/9, 9/10, 6/11, 27/11
Fika, introduktion, samtal, andakt.
Ledare: Camilla Malm Samuelsson (pastor) och Annika Andreasson (diakon)

02 september, 2019